+420 773 677 076 PO - PÁ 8.00 - 20.00 hod

Barvy a vzory

Jaká kravata se hodí k obleku a košili ?

Mnoho mužů má velký problém sladit kravatu se zbytkem oděvu, tedy aby ladila s košilí i oblekem. Zde jsou jednoduchá a srozumitelná pravidla, podle kterých mohou být barvy a vzory kombinovány. Kdo je zná, nikdy nestojí bezradně s kravatou v ruce před skříní, ale bezpečně a jistě sáhne po obleku a košili.

 

Pravidlo 1: Od největšího k nejmenšímu: tedy v pořadí oblek - košile - kravata

 

Čím větší je část oděvu, tím důležitější roli hraje při samotném ladění barev a vzorů. V tomto případě se jedná o oblek. Předpokládejme například, že bude tmavě šedý. Položte oblek na postel.

Další částí společenského oděvu je košile. Která košile se hodí k tmavě šedému obleku ? Světle modrá, bílá, růžová, modré pruhy nebo kostky na bílé. Rozhodněte se například pro světle modrou. Položte ji na oblek, abychom viděli, jak odstíny ladí. 

Nyní kravata. Co vypadá dobře s tmavě šedou (oblek) a světle modrou (košile) ? Téměř všechno: tmavě modrá, vínová, růžová, žlutá, jedovatě zelená, nejrůznější proužky a malé vzory. Vyberte si podle chuti a nálady, a položte kravatu k obleku a košili. A už máte kombinaci obleku, košile a kravaty.

 


Pravidlo 2: Vzorované s nevzorovaným, malý vzor s velkým vzorem

Ve výloze pánských oděvů to vypadá dokonale: mřížkovaný oblek, pruhovaná košile, kravata s diamantovým vzorem. Ale pokud si pak koupíte některý z těchto vzorů a budete kombinovat s tím, co máte doma, nebude to spolu ladit. Cílem je dodržet dvě zásady:

Vzorované s nevzorovaným

Příklad pro vysvětlení: Máte modrý pruhovaný oblek, tedy vzorovaný. K němu se hodí v každém případě nevzorovaná košile, a proto jsme se rozhodli pro světle modrou košili. Vzhledem k tomu, že oblek a jeho vzor dominuje, přidáme ještě jednu barvu, tedy bez vzoru, například v zářivě červené barvě. Už jste viděli tuto kombinaci mnohokrát, teď víte, že princip funguje a hlavně proč vypadá tak dobře.

Malý vzor s velkým vzorem

Máme pruhovaný oblek, kde vzdálenost mezi pruhy je asi jeden centimetr. Vzor je tak relativně malý. Logicky jsme pro tento oblek vybrali košili více vzorovanou. Například proužek, nejméně tři centimetry i širší, nebo košili mřížkovanou - tmavě modrá na bílé nebo světle modrá.

Podle pravidla 1 (vzorované s nevzorovaným) jsme se rozhodli pro nevzorovanou kravatu, kterou oděv doplníme. A barva? To je otázka vkusu. K obleku s modrým proužkem a modrobíle kostkované košili by se skvěle hodila kravata v zářivě růžové, nebo světle žluté barvě.


Pravidlo 3: Harmonie a kontrast

Šedá myš nebo papoušek ? Nejlepší kombinace barev je někde mezi tím. Příliš mnoho harmonie je nuda, přehnaný kontrast působí často přehnaně ostře. Rozhodující je ten správný mix. Harmonii oživíme kontrasty, naopak výrazné barvy jemně utlumíme.

 


Příklad: tmavě modrý oblek, světle modrá košile - harmonická kombinace. Tmavě modrá kravata by se perfektně hodila, ale celkový obraz není příliš zajímavý. Zvolíme-li kravatu například v pomerančové barvě, přináší tato barevná odlišnost správnou dávku zajímavého kontrastu.

Tmavě modrý oblek s bílou košilí, to je brilance barev, která vytváří silný kontrast. Přidejte k tomu jasně červenou kravatu. Mnohem příjemnější pro oko by byla kravata v pudrové růžové, světle modré nebo v zelené barvě. Co se hodí nejlépe, závisí na barvě a typu pleti. Bledému, severskému typu sluší světle modrá, růžová, jemně zelená. Jihoevropané s tmavší pletí mají svobodnou volbu, hodí se k ním jakýkoliv odstín nebo barevná kombinace. 

 

 

 

 

Abyste u Galamodino nakoupili co nejpohodlněji, používáme cookies. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací, včetně informací o jejich odstranění naleznete zde

Souhlasím

X