+420 773 677 076 PO - PÁ 8.00 - 20.00 hod

Historie pánských košil

Vše o pánské košili, jak se vyvíjela a jak je to dnes

Každý muž má alespoň jednu košili ve svém šatníku. Někteří mají košil více a nosí je běžně do zaměstnání, zejména když chtějí působit slušným dojmem a chtějí reprezentovat. Ale málokdo ví, že košile je jedním z našich nejstarších oděvů.

 

 

Historie pánské košile

Do 18. století nebyla pánská košile považována za součást oděvu, ale jen jako spodní prádlo pro muže nebo jako noční košile. Ve svých začátcích pánské košile neměly límec ani manžety, ale pouze lem, který mohl být stáhnutý stužkou nebo knoflíky. Ve středověku si člověk mohl vybrat mezi pevným nebo odnímatelným límcem. Tento oděv byl často vyrobený z ložního prádla a někdy hedvábný. V 18. století byla pánská košile používána už jen jako spodní prádlo, límec se vyvinul do obrovských rozměrů a byl zdobený výšivkou a krajkou. Později se límec pánské košile zmenšil do podoby, jak jej známe dnes.

 

Zlaté časy šití pánských košil

Během této doby nebyly pánské košile vyráběny sériově v továrnách jako je tomu dnes. Společensky dobře postavený muž si koupil košili od krejčího, stejně jako to dělá mnoho dnešních mužů. Obyčejný člověk nosil košile, které mu ušila jeho manželka. Dlouho byly pánské košile oděvem pouze jednoho střihu, v polovině 19. století košile na míru více kopírovala tvar těla. Zmizel pevný límec a pánské košile se začaly objevovat ve více barevných provedeních, zvláště jako sportovní košile a pracovní košile. Bílá pánská košile byla až do konce 19. století považovaná za důležitý atribut prosperity.

Moderní pánské košile

Na konci druhé světové války prošla pánská košile velkými změnami. Byla něco jako dnešní moderní tričko na knoflíky. O dvacet let později byla představena nylonová košile a během stejného období odvážnější pánské košile s krátkým rukávem, který se stal vysoce módní. V roce 1960 byla zavedena náprsní kapsa v důsledku stále řidšího nošení pánských vest.
V současné době je košile součástí společenského oděvu jak pro muže, tak i pro ženy, i když většina košil je vyráběna pro muže. Styling a designové variace moderních pánských košile jsou nekonečné. Límec přichází v mnoha různých typech a velikostech, a je velmi citlivý na módní styly. Používané textilie přicházejí v různých materiálových složení a provedení. V každém obchodě najdete pánské košile v různých kvalitách.

Pánské košile přizpůsobené na míru

Pánská košile na míru je cenným oděvem, ke kterému se chováte s úctou a péčí a velice rychle si zvyknete na její pohodlné nošení. Dnes se pánské košile nosí pod oblek, doplňují se nejčastěji kravatou, nebo sportovní košile nedbale rozepnuté společně s oblíbenými riflovými kalhotami.
 

 

Abyste u Galamodino nakoupili co nejpohodlněji, používáme cookies. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací, včetně informací o jejich odstranění naleznete zde

Souhlasím

X